WaldemarKossakowski WaldemarKossakowski
3192
BLOG

Sprzeczne z Konstytucja ratyfikowanie konkordatu

WaldemarKossakowski WaldemarKossakowski Polityka Obserwuj notkę 3

Tak nasi posłowie szanują najwyższe prawo jakim jest Konstytucja RP

KONSTYTUCJA RP

Art. 90

Rzeczpospolita Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach.

 

Ustawa, wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej, o której mowa w ust. 1, jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

 

Wyrażenie zgody na ratyfikację takiej umowy może być uchwalone w referendum ogólnokrajowym zgodnie z przepisem art. 125.

 

Konkordat

 

Artykuł 22

2. Przyjmując za punkt wyjścia w sprawach finansowych instytucji i dóbr kościelnych oraz duchowieństwa obowiązujące ustawodawstwo polskie i przepisy kościelne Układające się Strony stworzą specjalną komisję, która zajmie się koniecznymi zmianami. Nowa regulacja uwzględni potrzeby Kościoła biorąc pod uwagę jego misję oraz dotychczasową praktykę życia kościelnego w Polsce.

 

Przekazanie kompetencji dotyczy też sprawy ślubów konkordatowych przecież  oznacza to przejęcie przez duchownych roli urzędników państwowych stanu cywilnego.

USTAWA z dnia 8 stycznia 1998 r.

 o ratyfikacji Konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską.

 (Dz. U. z dnia 26 stycznia 1998 r.)

 

Art. 1. Wyraża się zgodę na dokonanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikacji Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską, sporządzonego w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r.

 

Art. 2. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

No i tu mamy ptaszka. Sejm złamał konstytucję przy uchwalaniu ustawy o ratyfikacji konkordatu

ratyfikacja tego rodzaju umowy międzynarodowej winna nastąpić tylko za zgodą Sejmu i Senatu wyrażoną kwalifikowaną większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy członków w każdej izbie. Tymczasem zgody na ratyfikację konkordatu udzielono uchwalając odpowiednią ustawę zwykłą większością głosów.

 

GŁOSOWANIE Nr 10 - POSIEDZENIE 8.

Dnia 08-01-1998 Godz. 19:20

 

Głosowało - 436 Za - 273 Przeciw - 161 Wstrzymało się - 2 Nie głosowało – 23

 

2/3 z 463 to 290 posłów za było 273 więc konkordat nie powinien zostać ratyfikowany. Sejm złamał konstytucję. Senat to zatwierdził a Prezydent Aleksander Kwaśniewski / lewica/ podpisał.

 

Tu nie trzeba żadnego referendum, konkordat jest nieważny bo został ratyfikowany niezgodnie z prawem. Zresztą nawet był niezgodny z konstytucją.

 

Rodzi się też pytanie – Czy Państwo które samo nie przestrzega stanowionego przez siebie prawa, ma moralne prawo karać swoich obywateli łamiących prawa niższego rzędu niż konstytucja?

Waldemar Kossakowski 

Nieprzejednany w walce z wypaczeniami Kościoła. Polak, Antyklerykał, Ateista, Apostata. Działacz społeczno-polityczny ze Śląska

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka